Oswietlenie awaryjne gdansk

Systemy oświetlenia awaryjnego stanowią bardzo efektywną postać w sektorze. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny posiadające dostępne części ruchome, w sukcesu nagłego braku oświetlenia potrafią oni stać trwale okaleczeni, i nawet że stać zagrożone ich trwanie. W okresie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do dużych obrotów zatrzymają się tylko po paru chwilach od przerwania wpływu prądu.

Chociażby w współczesnych maszynach, gdzie wdrożono systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zachowanie niemal nigdy nie jest natychmiastowe. Aby zapobiec takim zdarzeniom należy używać systemy oświetlenia awaryjnego. Różnią się one na nowe typy, ale zadaniem każdego spośród nich istnieje zachowanie oświetlenia pomieszczeń przez pewien czas po zaniku zasilania. Dzięki temu pracownicy mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, a w razie towarzyszącego pożaru – łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym sposobem oświetlenia awaryjnego, stosownego nie wyłącznie w przemyśle lecz ponadto w terenach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w czasie dobrej pracy instalacji. W okresie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na energię z akumulatora. Do momentu wyczerpania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw jest nie pewne wady, którymi jest traktowanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, a czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Inny sposób możliwy do wykorzystywania w przemyśle liczy na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie zostają zainstalowane duże akumulatory i związki sterujące. Można i użyć generatora, dzięki czemu nie tylko oświetlenie awaryjne będzie potrafiło robić wiele godzin, ale działalność będzie bogata i oddać do drugich urządzeń, na dowód komputerów czy niektórych maszyn.