Stosunki miedzynarodowe zadania maturalne

Kontakty międzynarodowe są bardzo powszechne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w branżach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, natomiast nie po kilku miesiącach, jak więc bywało wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Drogę na różny koniec świata nie posiada już lat, ale wystarczy tylko parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo różnych wersji współpracy. Wyjazdy zagraniczne stawały się większe i popularniejsze, oraz co wewnątrz tym idzie - także wiele częstsze. Obecnie bez kłopotu można kupić się na kolejny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa sztuka również inne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot i można wylądować w Azji, w Afryce albo na dalekiej wyspie. Poprawia się także sytuacja polityczna na świecie. Po utworzeniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Zgody Europejskiej a wszelki jej obywatel może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, która chce zyskać nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na stanowisku odpowiedniego pośrednika, który precyzyjnie przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo prestiżowe są w współczesnym przykładu tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zająć rynki międzynarodowe, bezpośrednio docierając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w naszej fabryce przebiegnie znacznie sprawniej w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać i spotkania polityczne na szczeblu międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To drogie w poważnych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zaważyć na osiągnięciu transakcji.