Szkolenia dla pracownikow urzedow pracy

Wędlinami określa się rozmaite wyroby mięsne powstałe z materiału rozdrobnionego, z serii wędzonki to mięsne przetwory zrobione z danego kawałka peklowanego mięsa. Peklowanie to a proces technologiczny, który liczy na oddziaływaniu solanki lub mieszanki peklującej na mięso. Efektem omawianego procesu jest ustalenie barwy oraz wytworzenie charakterystycznego mięsnego smaku i dodatku. Hurtownie wędlin dzięki peklowaniu dokonują przedłużenia trwałości naszych produktów poprzez zahamowanie wzrostu bakterii złych i gnilnych. Dzięki temu klienci mogą dłużej zajmować się smakiem ulubionych przetworów mięsnych bez obawy, że mimo umieszczania w lodówce przedwcześnie się zepsują.

Drinku z największych przetworów mięsnych wydawanych przez hurtownie wędlin jest stara szynka, najczęściej pochodzenia wieprzowego. Szynka pozyskiwana jest z tylnej tuszy świni lub dzika, stanowi wyrób garmażeryjny oferowany jako produkt schłodzony bądź mrożony z kością lub bez. Prawidłowa barwa mięśni w szynce powinna zawierać się w zasięgu między jasnoróżowej po czerwoną, i tłuszcz zapewne żyć zabarwiony na biało, z odcieniem kremowym lub różowawym. Innym w pór najbardziej powszechnym wśród polskich konsumentów rodzajem wędliny jest wspaniała na całym świecie kiełbasa. Otóż klasyczna kiełbasa więc nic nowego niż solone, zmielone mięso wieprzowe z dodatkiem przypraw oraz włożone do osłonki celulozowej lub jelita.

Specyficzne warunki klimatyczne w naszym kraju doprowadziły do ostatniego, iż w Polsce kiełbasę utrwalano poprzez wędzenie zamiast przez naturalny proces suszenia, jak w krajach śródziemnomorskich o niższej wilgotności powietrza. Niekiedy hurtownie wędlin mianem kiełbasy określały wyrób wędliniarsko-garmażeryjny powodujący nie tylko mięso wieprzowe, ale również duże domieszki mięsa innych zwierząt rzeźnych (np. wołowiny, koniny, jagnięciny, drobiu, królika, nutrii bądź osła). Powodem takich realizacji były powody ekonomiczne, albowiem wieprzowina uchodziła za kosztowny surowiec, zatem jej brak uzupełniano innymi sposobami mięs. W współczesny rada utrwalił żywy do tej chwile stereotyp głoszący, iż salami wytwarzane jest z oślego mięsa, frankfurterki sprowadza się z nutrii, kabanos z koniny, zaś parówki zawierają mięso drobiowe.