Uklad optyczny soczewka zwierciadlo

Mikroskopy laboratoryjne (zwane także mianem mikroskopów optycznych), to narzędzie mikroskopowe, które do pisania powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło przechodzące przez system optyczny. Mikroskopy układają się zwykle z wyboru soczewek optycznych, z kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie grane są mikroskopy? Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane stosowane są w wielu rzeczach nauki do badań niezwykle małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy wykorzystywane są w poszukiwaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych też w laboratoriach klinicznych w różnych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w poszukiwaniach drobnoustrojów i analizowaniu morfologii komórek oraz tkanek. Dyscyplinami naukowymi płacącymi za wymienione pytania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. Lecz w nauce chemii i fizyki mikroskopy wykorzystywane są choć w krystalografii czy metalografii. Geolodzy stosują ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne czy sztuczne w układzie optycznym (niekiedy nazywa się je wtedy mikroskopami świetlnymi), bywają i brane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas miejsc z myśli ścisłych. Badany obiekt badany jest łatwo przez okular istniej na ekranie monitora dzięki zastosowaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia obrazu w mikroskopach optycznych jest dokładna przez rozdzielczość kątową obiektywu, która jest zjednoczona z długością fali światło, z zmiany za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, chociaż we tych mikroskopach optycznych można dostać powiększenia ponad tysiąckrotne.